Hürriyet

20 Nisan 2016 Çarşamba

Türkiye'de Vegan Aktivizm Konulu İlk Akademik Çalışma Yayımlandı

Türkiye'de Vegan Aktivizm Konulu İlk Akademik Çalışma Yayımlandı

Türkiye'deki vegan aktivizm ile ilgili ilk akademik çalışma yayımlandı. Araştırmada, aktivistlerin eylem biçimlerinin yanı sıra, esas olarak sosyal medya deneyimleri üzerine çok sayıda bulgu yer alıyor.

Türkiye'de veganlık ve vegan aktivistlerin görünürlüğünün artmasıyla birlikte vegan aktivizm ile ilgili ilk akademik çalışma yayımlandı. Araştırma, aktivistlerin toplumsal ağ deneyimlerine odaklanırken etik veganizm ve Türkiye'de vegan aktivizm hakkında da geniş bilgi yer alıyor. Bununla birlikte, araştırmada bağımsız ve örgütlü 10 aktivist ile görüşme yapıldığı görülüyor. Araştırmanın öne çıkan bazı kısımları ise şu şekilde:

  • Türkiye’de veganizm için önemli bir olay da I. Vejetaryen/Vegan Onur Yürüyüşü’dür ve anaakım medya haber olarak pek çok insanın vegan sözcüğü ile tanışmasını sağlamıştır.
  • Veganların eylem biçimleri çeşitlilik göstermektedir. Örneğin, vegan anarşist tutsak Osman Evcan, cezaevinde kendisine vegan yemek verilmediği gerekçesiyle 2011 yılında açlık grevi yapmıştır (Başkent, 2011). Osman Evcan’ın grevine destek amacıyla http://osmanayemek.tumblr.com/ blogu açılmış, çevrimiçi imza kampanyası düzenlenmiştir ve Osman Evcan, sonunda cezaevinde vegan yemek hakkını elde etmiştir. 
  • Tüm eleştirilere rağmen birçok ülkede destekçisi olan ALF’in Türkiye destekçilerinin ilk “açık hayvan kurtarma eylemi” 2014 yılında İstanbul, Kadıköy’de bir petshoptaki tavşanları kaçırmak olmuştur.
  • Türkiye’de vegan aktivistlerin sokak eylemleri çoğu zaman oldukça dikkat çekicidir. 2012 yılından beri Taksim’de gerçekleştirilen Kurban Bayramı protestoları bunlardan biridir. 
  • Türkiye’de bazı vejetaryen/vegan uluslararası kuruluşların temsilciliklerini yürüten Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği de vardır.
Araştırmanın sonuç kısmında ise aktivistlerin sosyal medya kullanımına dair tartışma yer alıyor:
"Bu çalışmada vegan aktivistlerin sosyal medyayı ne amaçlarla kullandığı, vegan kimlikleri ile sosyal medyada nasıl var oldukları araştırılmıştır. Katılımcıların önemli kısmı, sosyal medyada veganizm ile ilgili bilgi ve haber içeren içerikleri paylaşmaktadır. Diğer yandan etkinlik ve protestoların sosyal medyada duyurulması, sosyal medyanın aktivizmdeki işlevlerinden yalnızca biri olarak görülebilir. İçeriklerin veganların kendi arasında oldukça tartışılması, sosyal medyanın iletişimden öte politik bir ortam olarak görüldüğünü düşündürmektedir.
Katılımcıların neredeyse tamamı sosyal medyada diğer veganlarla tanışmış ve yüz yüze görüşmüştür. Bu görüşmeler, aktivizm toplantıları, protestolar veya etkinliklerde gerçekleşmiştir. Türkiye’de az sayıdaki vegan aktivist için diğer veganları sosyal medyada bulmak ve örgütlenme için sosyal medyayı kullanmak kaçınılmaz görünmektedir.
Katılımcılar, sosyal medyada diğer veganların dayanışmacı olduğu kadar tartışmacı olduğunu da düşünmektedir. Veganların bu tip deneyimleri yeni yeni yaşamalarının tartışmalarda önemli etkisi olduğu söylenebilir. Veganların ekolojiyle ilişkisinden söz ederken de son derece dikkatli olmak gerekir. Çünkü insanlar, ekolojiye hiçbir zarar vermediği varsayılan durumlarda hayvansal ürün tüketiminin veganlar tarafından olumlu karşılanacağı hissine kapılabilir. Katılımcılara göre bu durumda etik veganlığın odağının hayvan hakları olduğu vurgulanmalıdır.
"

Aşağıdaki bağlantıdan bilimsel makalenin orijinaline (İngilizce) ulaşabilirsiniz:

Social Media Use of Vegan Activists in Turkey

İlgili bağlantılar:

Gezi Direnişi'nin Vejetaryen/Veganlıkla İlişkisi

*Metnin tamamı VeganTürkiye'ye aittir. Yararlanılan kaynaklar ve alıntılar bağlantılarla gösterilmektedir.

1 yorum:

İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

Email: progresiveloan@yahoo.com
Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürlerYorum Gönder