Hürriyet

20 Temmuz 2012 Cuma

Efes Pilsen ve Eczacıbaşı'dan Yanıt

Efes Pilsen ve Eczacıbaşı'dan Yanıt

    Daha önce Twitter'dan vegan ürünler hakkında sorulan sorulara yanıt alınamayan Efes Pilsen ve Eczacıbaşı geçtiğimiz günlerde cevap geldi. Önce gelen cevapları aynen aktarmak gerekir:      Eczacıbaşı'nın - resmiden de öte - ruhsuz açıklaması tüketiciler açısından talihsizlik olmalı. Zira Eczacıbaşı ESAN 2010'dan beri kedi kumu (pisipisi) ile piyasada yer alıyor. 

       Efes Pilsen vegan diyete uygunsa bunu sertifikalandırarak belki Türkiye'de pek çok marka ve kuruluşa öncülük edebilir. Ancak çevre ve doğa konusunda doğal olarak duyarlı olan veganların, Anadolu Grubu'nun Gerze'ye termik santral kurma çabalarını görmezden gelmedikleri de aşikar.


*Metnin tamamı VeganTürkiye'ye aittir. Yararlanılan kaynaklar ve alıntılar bağlantılarla gösterilmektedir.

9 yorum:

Merhaba, Otacı'ya ben de email ile sormuştum 05 Temmuz 2011 tarihinde aşağıda yazıyı göndermişlerdi yanıt olarak.


"Merhabalar,

Aşağıda belirttiğimiz ürünler veganlara uygundur

Güllü su
Masaj yağları
Saç bakım toniği
Bakım yağı
Bakım şampuanları (ince ve kalın telli)
Şekillendiriciler
Saç kremi
Lily, bitki, ıvy, ısırgan ve defne şampuan
Capila
Naturway sarımsak ve papatya şampuan
Duş jeli
Ayak spreyi

Elif Tüer
Syk ve Satış Operasyon Sorumlusu"

yakın bir zamanda almıştım. otacı güneş kremi üzerinde hayvan deneyi yapmadığı yazıyordu. ayrıca içindekiler kısmında da hayvansal, hayvandan elde edilebilecek bir madde yoktu.

Merhaba, Efes Pilsen'in açıklaması güncelliğini koruyor mu acaba, bilginiz var mı? Ssi alınan tiviti hesaplarından silmiş görünüyorlar.

içeriğinin hayvansal olmaması hayvanlar üzerinde deney yapıp yapmadıkları hakkında açıklama getirmiyor. deney konusunda da bilgi edinilmeli.

Merhaba, PETA'nın sitesinde vegan biraların listesi var ama bu markaların herhangi biri Türkiye'de satılıyor mu, bilginiz var mı? Satılmıyorsa Türkiye'de satışı olan vegan bira var mıdır? Teşekkürler.

Carlsberg vegan. Ancak üzerinde turkiyedeki üretiminin Tuborg tarafından yapıldığı yazıyor ve Tuborg vegan mi bilmiyorum :\

Efes ve tuborg vegan. Ithal ickiler icin www.barnivore.com dan bakabilirsiniz. Icerikler ulkeden ulkee degisiyor.

İyi günler,
Efes pilsen ürünlerinin vegan olduğunu belgelendirdi mi ? İçmesem de olur. Önerinizi takiben bir şeyler yaptılar mı diye merak ettim.

@Celal Kartal,

Maalesef, sertifikalandırmadılar.

Yorum Gönder