Hürriyet

17 Mart 2018 Cumartesi

Katliam Yasası İstemiyoruz, Yaşam Hakkını Savunuyoruz!

(2017) TR - KATLIAM YASASI İSTEMIYORUZ, YAŞAM HAKKINI SAVUNUYORUZ!

Katliam Yasası İstemiyoruz, Yaşam Hakkını Savunuyoruz!

2004 yılında Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde yürürlüğe giren 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu üzerinde yapılan çalışmalar ve tartışmaların hızlandığı süreçte 1 Temmuz 2017 günü Türkiye hayvan hakkı savunucuları eş zamanlı bir eylem gerçekleştirdi.
Bu eylem ve bildirimin amacı, mevcut yasadaki eksiklerin giderilmesi için çıkılan yolda, madde manevraları ile koruma kapsamının daraltılması ve ihlallerin zımni olarak artmasına sebep olacak hükümlerin yer aldığı tasarıların geri çekilmesiydi. 
Nedir bunlar kısaca açıklamak gerekirse; 
Yasa kapsamında korunması gerektiği halde deneylerde, avlanarak, gıda yapılmak için öldürülen hayvanlar  “koruma” yasasında sadece refah kapsamında yer alıyor. Refah, son derece tehlikeli bir kelime. Çünkü insan hizmetine sunulacak hayvanların mental kalitesini ifade eden kavrama “refah” diyoruz.
Mevcut kanuna göre kısırlaştırma ve aşılama için yerel yönetimce alınan hayvanlar, bu işlemleri takiben alındıkları yaşam alanına bırakılır. Tasarıda sözde bu maddeye dokunulmamış; ancak  ibadethane, eğitim kurumu, sağlık kurumu, okul, park yakınında olmamak koşuluyla alındıkları yaşam alanlarına bırakılırlar, diyor.  Bu, hayvanlar toplanacak ve bu kurumların olmadığı tek yer olan dağ başlarına bırakılacak demektir.
Nüfusu 100.000 üzerinde olan yerlerde kısırlaştırma merkezi ve bakımevi yapılacağı hükmü ise tersten okunduğunda nüfusu 90.000 bile olsa, orada hayvanlar için bir çalışma yapılmayacağını ilandır.  Yaşadıklarımız gösteriyor ki binlerce hayvan  ölecek.
Bir cinse mensup köpeklerin mesnetsizce “tehlikeli ve yasak ırk” olarak etiketlenmesi ve hayvanı mağdur etmeye giden uygulama konusunda da  olumlu bir gelişme yok.
Keza kedi ve köpek çiplenmesi planını da totalde “hayvanlara yaklaşım ve koruma kuralları” konusunda kötü olan resmi bakış açısı yönünden uygulanabilir bulmuyoruz.
Petshoplarda hayvan satışı yasaklanıyor başlığıyla sunulan kanun tasarısındaki bu madde de yanıltıcıdır.  Çünkü katalog üzerinden satış sürecek. Hiçbir zaman durdurulmayan merdiven altı üretim devam edecek. Üstelik satılan diğer hayvanlar; kuş, balık, tavşan vb. konusunda hiçbir düzenleme yok. Canlı satışı hayvan yaşam hakkı  ilkelerine kesinlikle aykırıdır. 
Belediyelerin hayvan konusuna yaklaşımının yıllardır “gizlice topla, öldür, zehirle, zehirlet ve yok et” olduğunu bilmeyen yoktur. Tasarılarda yerel yönetimlerin ihlalleri konusunda doğrudan bir düzenleme mevcut değil.
Hayvan terkine ceza geliyor denmesi de ilginç; hayvan terkine ceza zaten mevcut kanunda var.
Yasada bazı noktaların atiye bırakılarak “yönetmelikle düzenleneceği” konusu da endişe vericidir. Çünkü yönetmelikler, uygulama esaslarını düzenlemekte ve genellikle ihlaller de yönetmeliklerden kaynaklanmaktadır. 
Sonuç olarak geçtiğimiz dönem kadük kalan yasanın, yeni bir metin olarak karşımıza gelen şekli de diğerlerinden farklı değildir.  Tüm hayvanları koruma kapsamına almayan bir koruma kanunu olamaz. Bir koruma kanununda “ineğin kuzunun nasıl kesilip parçalanacağı ve kokuşmadan yemeğe dönüştürüleceği” konusu geçemez; bir tavşanın ya da farenin saatlerce metal bir masa üzerinde ölüme giden süreçte ne gerekçeyle olursa olsun deneye tabi tutulmasını oradaki insanın vicdanına terk eden bir koruma yasası olamaz. Bir geyiğin, tilkinin hangi uygun zamanda ve nasıl öldürüleceğini düzenleyen Av Kanunu’nu karşısında sus pus etkisiz bir hayvan koruma kanunu olamaz.
Özetle gerçek bir koruma kanunundan söz edebilmek için net bir şekilde taleplerimizi belirttiğimiz bu süreçte yetkililerin de aynı netlikte ve doğrultuda hareket etmelerini sağlamaya çalışacağız. Bu da kamuoyunun yüksek desteğine bağlıdır.

Bildiriyi Destekleyenler / Manifesto Signers


Ali Uçarman – İstanbul – Tıp Hekimi
Animal Liberation Press Office – İstanbul – Aktivist Grup
Atakan Atuk – İzmir – Yerel Hayvan Koruma Görevlisi
Ayşe Mergenci – İstanbul – Biyolog
Barış Gün – Mardin – Araştırmacı / Tasarımcı
Begüm Taktak – İstanbul – Mali Müşavir
Berrin Tekdemir – Urla – Senaryo Yazarı 
Birhan Erkutlu – Antalya/Alakır Vadisi – Aktivist
Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu – İstanbul – Aktivist Grup
Canan Apari – İstanbul     
Cansu Eylül Yapıcı           
Cihan Canbolat – Kayseri – Öğrenci
Çiğdem Özge Güner Karaca – Tekirdağ – Kurumsal İletişim Müdürü
Ebru Arıman – İstanbul – TVD Yönetim Kurulu Başkanı
Efsun Akbaş – Aydın – Tıp Hekimi
Ekin Su Çorak – İstanbul – Öğrenci
Elif Arığ – Antalya – Aktivist
Esin Erben – İstanbul – Araştırmacı / Aktivist
Esra Erben – İstanbul – Editör / Aktivist
Fersan Cevriye Şen – İstanbul
Filiz Mungan – Bursa – İç Mimar
Gamzegül Kızılcık – Ankara – Gaia Dergi
Gün Zileli – İstanbul – Yazar
Güzide Erden – İstanbul – Mühendis
Harzem Yalçınkaya – Aydın – Mühendis
Havize Şimşek – Finlandiya – İşveren
Hazal Acar – İstanbul – Sivil Toplumcu
Hülya Yalçın – İstanbul – Avukat
Ilgın İstenç Yalçınkaya – Aydın - Avukat
İlkay Akkaya – İstanbul – Sanatçı
İlknur Karataş – Kocaeli – Öğretmen
İmren Usta – Artvin – Öğrenci
Kadir Demiray  İstanbul  Gaia Dergi
Kerem Başkaya – İstanbul – Öğrenci
Mehtap Tüysüz – İstanbul – İşletmeci
Murat Durak – Balıkesir – Grafiker
Naz Şefik – İstanbul – Öğrenci
Neşe Koçuk – İzmir – Tıp Hekimi
Özge Yıldırım Bayatlı – ABD  Gaia Dergi
Pınar Dağ – İstanbul – Veri Gazetecisi
Rasim Şimşek – Ankara – Öğrenci
Sarah Pavia – Malta – Aktivist
Seda Arığ – İstanbul – Yönetici Asistanı
Seda Karagöz – İstanbul – Öğretmen
Selin Kale – Bursa – İnşaat Mühendisi
Selver Sezen Kutup – İstanbul – Öğrenci
Serap Turanlıoğlu – İzmir – Öğretmen
Serhat Yurtgüzel – İstanbul – Çiftçi
Sevim Gözay – İstanbul – Gazeteci
Şule Köksal Dinçer – İstanbul – Lisansüstü Eğitim Uzmanı
Tolga Öztorun – İstanbul – Aktivist / Gazeteci
Tuba Güner – İstanbul  – Resim Öğretmeni
Tuğba Pınar Günal – Antalya/Alakır Vadisi – Aktivist
Tülin Karabeyoğlu – İstanbul – Uzman Doktor
Ünsal Arık – Berlin – Sporcu
Yasemin Avdan – İstanbul – Aktivist
Yasemin Gümüş – Balıkesir – Ekovegan Bahçe
Yeşil Öfke – İstanbul – Aktivist Grup
Yunuslara Özgürlük Platformu – İstanbul – Aktivist Grup
Zehra Özdemir – Ankara – Öğrenci
Zeynep Gizem Haspolat – İstanbul – Araştırma Görevlisi
Zilan Duru – İstanbul – Oyuncu
Zülal Kalkandelen – İstanbul – Gazeteci / Yazar

(Bildiriye imzacı olmak için İsim Soyisim / Şehir / Meslek bilgilerinizi veganturkiye@gmail.com adresine iletebilirsiniz.)
Kaynak: http://katliamyasasinahayir.blogspot.com
                            Yeşil Gazete - Hayvan hakları aktivistlerinden 5199 no’lu Hayvanları Koruma Kanunu’na karşı bildiri
                            Dağ Medya - Hayvan hakları bildirisi yayınlandı
                            Ekşi Sözlük - 2017 Türkiye hayvan hakları bildirisi


3 yorum:BRYAN ROLAND'IN NASIL BİR KREDİ GETİRİYORUM

Ben Bryan Roland ismiyle, bu aracı tüm kredi arayanlar için çok dikkatli olmak için uyarmak istiyorum çünkü her yerde aldatmaca var, Birkaç ay önce Mali olarak gerginliğim vardı ve çaresizliğim yüzünden birkaç çevrimiçi borç veren tarafından dolandırıldım.

Bir arkadaşım beni çok zorlu bir borç verene sevk edinceye kadar neredeyse umudunu kaybetmişti. Bana bir işkence yapmadan 72 çalışma saatinin altında 145.000 Euro'luk bir borç veren Sayın Stephen Williams (Tanrılı bir adam) denildi. Şirkete posta ile açıkladım ve tek yapmam gereken, daha fazla ağlamamaktı, çünkü bu şirketten kredi alacağım ve onlarla iletişime geçme konusunda doğru seçim yaptım, kredi başvuru formunu doldurdum ve talep edilenlerle devam ettim benden ve şokuma kredi verdim.

Herhangi bir krediye ihtiyacınız varsa, hemen ona şu adresten ulaşın: stephenswillsloan@gmail.com

Ben bu aracı kullanarak tüm kredi arayanları uyarıyorum çünkü ciltten borç verenlerin eline geçtim.

Yardımınız için teşekkür ederiz.

İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

Email: progresiveloan@yahoo.com
Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürler
İyi günler ben Josef Lewis. Saygın, meşru ve akredite bir borç veren. Her türlü krediyi çok hızlı ve kolay bir şekilde veriyoruz, Kişisel Kredi, Araç Kredisi, Ev Kredisi, Öğrenci Kredisi, İşletme Kredisi, Mucit kredisi, Borç Konsolidasyonu. vb

Bugün bir iş veya kişisel krediler için onay alın ve aynı hafta içinde para alın. Bu kişisel krediler krediniz ne olursa olsun onaylanabilir ve bu iddiayı destekleyecek çok sayıda mutlu müşteri vardır. Ancak sadece ihtiyacınız olan kişisel krediyi elde edemezsiniz; en ucuz olanı alacaksın. Bu bizim sözümüzdür: Ücretsiz teminat faydaları olan tüm krediler için en düşük oranı garanti ediyoruz.

Müşterilerimin beklentilerini, yaptığım her şeyde aşarak olumlu bir izlenim bırakmaya çalışıyoruz. Amacımız, sizlere en kaliteli hizmeti zamanında sunarken, saygınlık ve saygıyla davranmaktır. Sosyal güvenlik yok Gerekli sayı ve kredi kontrolü gerekli değil,% 100 Garantili. Bir kredi ile ilgileniyorsanız ve dolandırıcılıktan arınmışsanız aşağıdaki detayları kullanarak derhal yanıt veriniz ..

Email: progresiveloan@yahoo.com
Çağrı / WhatsApp: +16626183756
Web sitesi: https://progresivefunding.wordpress.com


Yorum Gönder